Biznes, Ekonomia

W jaki sposób przebiega wycena przedsiębiorstwa?

Posted On 20 czerwca, 2020 at 12:44 pm by / No Comments

Dzięki wycenie przedsiębiorstwa można uzyskać cenną wiedzę, która dotyczy jego wartości biznesu. Świadczeniem usług w ramach szacowania wartości firm zajmują się specjalistyczne biura. Jak przebiega proces wyceny?

Gdy konieczna jest wycena przedsiębiorstwa, najlepiej zdecydować się wtedy na pomoc specjalistów w tym właśnie zakresie. Firmy zatrudniające ekspertów w dziedzinie finansów oraz wycen firm mogą wówczas zapewnić najlepszą jakość obsługi.

Dobór odpowiedniej metody wyceny przedsiębiorstwa

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby dowiedzieć się o wartości firmy, jest wybranie właściwej metody wyceny. Aktualni do dyspozycji są różne metody wycen, które zalicza się do poniższych kategorii:

• wyceny metodami majątkowymi
• wyceny metodami dochodowymi
• wyceny metodami porównawczymi
• wyceny metodami mieszanymi

Najczęściej przeprowadzana jest wycena przedsiebiorstwa metodami porownawczymi oraz dochodowymi. Do metod dochodowych zalicza się także metoda DCF – zdyskontowanych przepływów pieniężnych (discounted cash flow), która uznawana jest za jedną z najdokładniejszych metod wycen firm.

Przebieg wyceny firmy – krok po kroku

Wycena firmy polega na wyznaczeniu celu wyceny, dobraniu właściwej metody przeprowadzenia tej procedury, a następnie na zgromadzeniu potrzebnych danych. Lista informacji jest przy tym indywidualna i zależna od firmy.

Na bazie danych przygotowywana jest następnie wycena przedsiębiorstwa, która potem przekazywana jest klientowi w formie raportu zawierającego wyniki oceny wartości badanej firmy.

Źródło: https://wycenadcf.pl/metoda-dcf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *