Czas wolny

Przygotowanie do Mszy Świętej – kiedy kapłan nie może udzielić rozgrzeszenia

Posted On 23 października, 2021 at 1:07 pm by / No Comments

Trwanie w grzechu ciężkim z pewnością nie uniemożliwia przeżywania Mszy Świętej w niepełnym wymiarze, aczkolwiek jest poważną przeszkodą na drodze do przyjęcia Komunii Świętej. W jakich sytuacjach mogą one nie zostać odpuszczone przez kapłana? Czy Msza Święta nadal jest wtedy ważna?

Spowiedź a Msza Święta

Bez obaw… brak udzielenia rozgrzeszenia nie oznacza, że każda kolejna, przeżywana Msza Święta jest nieważna. Trzeba jednak pamiętać, że spowiedź taka nie może prowadzić do przyjęcia Chrystusa w Eucharystii. Istnieje bowiem kilka sytuacji, w których ksiądz rozgrzeszenia udzielić nie może. Niektóre z nich dotyczą wagi samego grzechu, a inne – chęci trwania w nim. W jakich sytuacjach nie można zatem uzyskać rozgrzeszenia?

Czego ksiądz nie może?

Ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia, jeśli grzech jest nadal popełniany. To samo dotyczy sytuacji, gdy penitent w jawny sposób nie żałuje popełnianych przez siebie grzechów. A co, jeśli dana osoba jednak żałuje? Wtedy prawo kanoniczne wyróżnia kilka sytuacji, w których to rozgrzeszenie również nie może być udzielone. Pierwszą z nich jest atak fizyczny na biskupa. Grzech ten może rozgrzeszyć wyłącznie inny biskup lub ten, wobec którego atak został przeprowadzony. To samo dotyczy fizycznego ataku na papieża lub na innego, wysokiego rangą hierarchy kościelnego.

Podsumowując, niektóre grzechy nie mogą być rozgrzeszane ze względu na brak stosownej zgody w prawie kanonicznym. Pozostałe grzechy – o ile są wyznane zgodnie z warunkami dobrej spowiedzi – mogą być rozgrzeszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *