Inne

Jaki podatek od darowizny? Wysokość + zwolnienie z podatku

Posted On 25 września, 2021 at 8:34 am by / 1 Comment

Darowizna powinna być odpowiednio udokumentowana oraz zgłoszona w urzędzie skarbowym. W określonych przypadkach konieczne jest także zapłacenie podatku od darowizny. Kiedy jest on naliczany? Czy można uzyskać z niego zwolnienie?

Czym jest darowizna?

Umowa darowizny polega na nieodpłatnym przekazaniu korzyści obdarowanemu z majątku darczyńcy. Przepisy związane z darowizną można znaleźć w Kodeksie Cywilnym, a dokładnie w jego księdze trzeciej.

Przedmiotem darowizny może być mienie, czyli prawa majątkowe, ale także mogą być to prawa, które nie mają wartości majątkowej, na przykład prawo użytkowania wieczystego. Jeśli potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego to zerknij na stronę https://mazurksiegowosc.pl/.

Kiedy płaci się podatek od darowizny?

Opodatkowanie darowizny powiązane jest z konkretną grupą podatkową, w której znajduje się osoba obdarowana.

Zwolniona z płatności podatku od darowizny niezależnie od jego wysokości jest grupa 0 – małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo. Zatem darowizna od rodziców czy od żony albo męża nie jest opodatkowana.

W przypadku pozostałych osób stosuje się już podatek. Jaki podatek od darowizny jest pobierany? Jego wysokość będzie uzależniona od grupy podatkowej oraz od wartości darowizny i wynosi od 3% do nawet 20%.

Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Warto też pamiętać o tym, że w przypadku darowizn zastosowanie mają kwoty wolne od podatku. Są one zależne od konkretnych grup i powyżej nich darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Dla grupy 0 jest to kwota 9367 złotych. Gdy zatem darowizna będzie wyższa i będzie ona przekazana przez osobę z grupy 0, należy tylko zgłosić ją do Urzędu w terminie 6 miesięcy.

One thought on “Jaki podatek od darowizny? Wysokość + zwolnienie z podatku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *