Aranżacja

Jak wybrać oświetlenie ogrodowe?

Posted On 15 maja, 2020 at 11:24 am by / No Comments

Pięknie oświetlony ogród to miejsce, w którym nawet o zmroku miło jest spędzać czas. Pamiętać jednak trzeba, że oświetlenie ogrodowe musi być również odpowiednio skuteczne, a także bezpieczne dla każdego, kto będzie chciał przy jego świetle relaksować się w ogrodzie. Powoduje to, że wybranie odpowiedniego rodzaju oświetlenia, nie jest wcale takie proste.

Podstawowe sprawy i parametry

Oświetlenie ogrodowe znacznie różni się od tego, które spotykamy w domu. Powoduje to, że pod żadnym pozorem nie można używać domowych lamp w ogrodzie, ponieważ grozi to bardzo poważnym niebezpieczeństwem. Oświetlenie ogrodowe musi być przede wszystkim odpowiednio szczelne i odporne na wilgoć. Pracować będzie końcu w każdych możliwych warunkach pogodowych, co powoduje, że musi być szczególnie dobrze zabezpieczone.Jakie źródło światła wybrać?Najważniejszą sprawą podczas wybierania i montowania oświetlenia ogrodowego, jest określenie tego, jakie konkretnie chce się mieć źródło światła. Chodzi w tym wypadku nie tylko o samą technologię generowania światła, lecz również o konkretny typ lampy.Jeszcze do niedawna w ogrodach dominowała tradycyjna technologia oparta o najróżniejsze lampy żarnikowe, świetlówki czy też żarówki halogenowe. Są one oczywiście w dalszym ciągu bardzo wydajne i świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, lecz na rynku pojawiły się nowe wersje lamp, które są przede wszystkim znacznie oszczędniejsze. Oświetlenie oparte na diodach led potrafi przy tym samym stopniu generowanego światła, zużywać nawet o 80% mniej energii elektrycznej, co przekłada się na znaczne oszczędności.

Zupełnie osobną sprawą jest to, jaki konkretnie typ lampy wybrać. Na rynku znaleźć można takie wersje jak np.:

– reflektory punktowe, które charakteryzują się silnym natężeniem światła,

– reflektory halogenowe, które mają właściwość intensywnego oświetlania dużej powierzchni ogrodu,- naświetlacze z czujnikiem ruchu, które oświetlają po ciemku drogę, reagując na ruch,

– reflektory diodowe, które najczęściej występują w dużym skupieniu i intensywnie doświetlają powierzchnię ogrodu.

Co powinno się oświetlać?

Pamiętać trzeba koniecznie o tym, że zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnego rodzaju i modelu lampy do grodu, najpierw trzeba wiedzieć, które jego fragmenty i w jakim stopniu, powinny zostać w ogóle oświetlone.

Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, lecz również na estetykę i praktyczność

Podczas dobierania miejsca na oświetlenie ogrodowe, pamiętać trzeba przede wszystkim o elementach wejściowych, czyli o furtkach, drzwiach itd. Kolejno oświetlić trzeba ścieżki i różnego rodzaju dróżki, które wyznaczają szlaki komunikacyjne w grodzie. Nie można zapominać także o doświetleniu elewacji, a także ogrodowej architektury, takiej jak np. oczek wodnych.O czym warto pamiętać?Oprócz tych najważniejszych spraw warto również pamiętać, że nie powinno oświetlać się całego ogrodu, ponieważ po pierwsze jest to nieekonomiczne, a po drugie burzy estetykę oświetlenia. Dodatkowo oświetlenie powinno być umieszczone możliwie najniżej, a także, aby jego barwa dostosowana była do stylu urządzenia ogrodu. Ogród nowoczesny lepiej prezentuje się w barwie zimnej, natomiast ogród tradycyjne w ciepłej.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *