Zdrowie

Co po amputacji piersi?

Posted On 5 maja, 2020 at 11:06 am by / No Comments

Może zdarzyć się tak, że kobietę spotka rak piersi, a chemioterapia czy radioterapia nie przyniosą oczekiwanych efektów, prze co konieczne będzie usunięcie piersi. Perspektywa dalszej egzystencji z tylko częścią biustu dla wielu pań jest nie do przyjęcia. Na szczęście można ulżyć sobie w cierpieniach i zdecydować się na rekonstrukcję piersi. Ekspander i protezy piersi pozwalają na odzyskanie większej pewności siebie. Strata własnych piersi przestaje być aż tak dotkliwa, szczególnie jeśli kobieta do tej pory miała obfity biust, który towarzyszył jej przez długie lata życia.

Mastektomia i co dalej?

Usunięcie piersi to dla większości kobiet prawdziwy cios od życia, który zaserwował nowotwór. Nie zawsze możliwe jest oszczędzenie biustu, co niestety ma negatywny wpływ na stan emocjonalny pacjentki. Dla wielu pań piersi są niezwykle istotnym atrybutem kobiecości, bez którego nie czują się korzystnie. Nie mówiąc już o tym, że tylko jedna pierś może stanowić nierównomierne obciążenie dla kręgosłupa. Mogą też pojawić się pewne trudności, jeśli chodzi o protezę i biustonosz. Rekonstrukcja piersi może nastąpić podczas tego samego zabiegu co mastektomia. Inną opcją jest odwleczenie operacji chirurgicznej w czasie na nawet o kilka miesięcy czy lat. Obecnie jest wiele sposobów na wypełnienie ubytki powstałego na skutek usunięcia piersi.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Jeśli kobieta nie chce borykać się brakiem piersi, może zdecydować się na rekonstrukcję jednoczasową. Chodzi tutaj o przeprowadzenie dwóch zabiegów jednocześnie. Pierwszym jest mastektomia a drugim rekonstrukcja piersi. Proteza piersi czy ekspander wszczepiane są zaraz po chirurgicznym usunięciu piersi. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kobieta nie musi ponownie przechodzić przez kolejny zabieg. Zmniejsza się liczba ingerencji chirurgicznych i ryzyko powikłań. Nie trzeba też ponownie przechodzić okresu rekonwalescencji. Czasami jednak trzeba odroczyć zabieg rekonstrukcji piersi z różnych powodów i wówczas wykorzystuje się do odtworzenia piersi własne tkanki pacjentki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *