Jak urządzić łazienkę?
Budując lub remontując dom, nie można zapominać o łazience. Jest ona prawdziwym sercem domu i jedynym miejscem, w którym można znaleźć intymność. Z tego, powodu musi być piękna, komfortowa i funkcjonalna. Jak ją zaaranżować, aby nie żałować?
Łazienka jako część domu
Cały dom, czy mieszkanie jest urządzone w jakiejś stylistyce. Może być ona nowoczesna, industrialna, klasyczna, czy egzotyczna. Nie ma to znaczenia. Ważne, jednak aby wyposażenie łazienki było spójne z całą koncepcją. Nie może wyróżniać się zbyt dużym bogactwem wzorów lub zaskakującym minimalizmem. Powinna być po prostu skrojona na miarę i pasować do reszty domu. Wchodzenie do łazienki jak do innego królestwa, mogłoby okazać się niekomfortowe i powodować uczucie dezorientacji. Warto, więc być konsekwentnym. Urządzając łazienkę, jak i cały dom, nie można zapominać o własnym stylu. Własne indywidualne cechy przebijające z ogólnego projektu, zamieniają bezduszną stronę z katalogu w prawdziwy dom. Nie bójmy się, więc własnych pomysłów i nowatorskich rozwiązań. To twoja tania łazienka, ty będziesz z niej korzystał, więc ma podobać się przede wszystkim tobie i odpowiadać twoim własnym potrzebom. Informacje zawarte w pismach wnętrzarskich i katalogach są tylko wskazówkami i propozycjami. Nie musisz ślepo za nimi podążać.
Jedno pomieszczenie – wiele funkcji
Nie możemy zapominać, że łazienka ma do spełnienia wiele funkcji. Nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Wygodna wanna umożliwia relaks. Duże, dobrze oświetlone lustro ułatwia zrobienie makijażu. A piękna umywalka nablatowa nie służy wyłącznie do mycia rąk. Może się zdarzyć, że będzie też miejscem ręcznego prania, czy namaczania ubrań. Wszystkie te funkcje muszą być spełnione perfekcyjnie. Dlatego, dobierając wyposażenie łazienki, należy mieć na względzie nie tylko design, ale też funkcjonalność.
Oszczędna kolorystyka
Urządzając własną łazienkę nie warto szaleć z kolorami w doborze materiałów wykończeniowych. Pozwoli to na swobodne dobieranie dodatków bez obaw o wpadnięcie w przesyt, czy stworzenie „pstrokatego” i kiczowatego efektu. Dobierając płytki i meble łazienkowe, najlepiej jest postawić na jedną gamę kolorystyczną, a bawić się jedynie fakturami. W końcu, płytki nie muszą być gładkie! Mogą też być pofalowane, sześciokątne lub imitować naturalny kamień. Jeżeli wszystkie te materiały będą właściwie dobrane, to nawet kolorowy ręcznik rzucony beztrosko na podłogę, będzie wyglądał jak element wystroju wnętrza.