Biznes, Ekonomia

Jak naprawić samochód po stłuczce?

Posted On 2 września, 2021 at 3:54 pm by / No Comments

Stłuczka może przydarzyć się każdemu kierującemu. Jak naprawić wtedy swój pojazd? Sprawdź, co zrobić, gdy stłuczkę wywołał inny kierowca, a co wtedy, gdy doprowadzi się do niej samodzielnie.

Co zrobić po stłuczce?

Może przydarzyć się na parkingu, przy wyjeżdżaniu z posesji czy na skrzyżowaniu – jak zachować się podczas stłuczki?

Gdy doszło o stłuczki, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszyscy jej uczestnicy czują się dobrze, a w razie potrzeby wezwać pomoc. Następnie powinno się zabezpieczyć miejsce kolizji i właściwie je oznakować. Potem można przejść do uzgodnienia szczegółów związanych z naprawą szkody. Potrzebna może być też pomoc drogowa, którą można zamówić za pośrednictwem ubezpieczyciela lub samemu.

Sprawca i poszkodowany mogą napisać oświadczenie, które stanie się podstawą do wypłaty odszkodowania. Gdy jednak nie są zgodni co do winy, mogą wezwać policję.

Szkoda wywołana przez innego kierowcę

Gdy do zdarzenia doprowadził inny kierowca, to z jego polisy OC opłacane są wszelkie koszty, w tym holowanie Warszawa, naprawy, samochód zastępczy.

Aby skorzystać z naprawy, należy skontaktować się z własnym ubezpieczycielem (system BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkody) albo z ubezpieczycielem sprawcy.

Szkoda wywołana samodzielnie

Gdy szkodę spowodowało się samodzielnie, wtedy koszty naprawy własnego pojazdu można pokryć ze swojej polisy Autocasco – AC albo zapłacić za nie z własnej kieszeni. Holowanie można opłacić z Assistance.

W przypadku poważnych szkód najlepiej zgłosić się do ubezpieczyciela jeszcze na miejscu zdarzenia. Gdy są one niewielkie, można zrobić to potem, na przykład online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *