Zdrowie

Jak dbać o pończochy uciskowe w prawidłowy sposób?

Posted On 9 lutego, 2022 at 4:56 pm by / No Comments

Produkty uciskowe stosuje się w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, czyli inaczej mówiąc żylaków. Pończochy uciskowe dobrane w właściwy sposób zapewniają wsparcie układu krążenia co poprawia ukrwienie oraz zapobiega lub leczy obrzęki. Aby tego typu produkty służyły Ci przez długi czas, trzeba o nie odpowiednio dbać od samego początku. Jak właściwie pielęgnować produkty kompresyjne?

Produkty uciskowe mogą być stosowane w celu zapewnienia wsparcia i pomocy w utrzymaniu silniejszego krążenia obwodowego w kończynach dolnych. Objawy takie jak ból, mrowienie i swędzenie często objawiają się ciemnymi plamami i małymi czerwonymi plamami na skórze. Jest to następstwem pęknięcia żył i powstania żylaków. Wszystko to powstaje na skutek niewłaściwego krwioobiegu w kończynach dolnych. W celu wsparcia prawidłowej pracy żył zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych, czyli przykładowo rajstop, podkolanówek czy pończoch uciskowych.

Pielęgnacja pończoch uciskowych jest ważna z wielu powodów, dlaczego?

Kobiety często wybierają produkty uciskowe dostępne w wielu kolorach, wzorach, koronkowe.

Aby móc cieszyć się wyrobami kompresyjnymi przez długi czas należy o nie dbać we właściwy sposób. Zdołamy wtedy zapobiec im zniszczeniom, przez co nie będziemy musieli kupować kolejnej pary i zaoszczędzimy pieniądze.

Jak właściwie zakładać wyroby kompresyjne?

Aby odpowiednio zadbać o wyroby uciskowe należy zakładać je we właściwy sposób.

Ważne jest, aby zdjąć biżuterię i zegarki przed założeniem pończoch. Dzięki temu nie pozaciągamy swoich pończoch. Produkty te należy zakładać rano, najlepiej od razu kiedy opuścimy łóżko. Jeśli nie było to możliwe, musimy je założyć po czasie około 10 minut leżenia z nogami podniesionymi wyżej niż głowa.

Jak zakładać pończochy uciskowe – krok po kroku:

1. Na początku włóż rękę wewnątrz pończochy i chwyć okolicę pięty.

2. Złap za piętę, a następnie wywiń nogawkę pończoch na drugą stronę. .

3. Włóż swoją stopę do środka, a następnie sprawdź czy Twoje palce i pięta zostały umieszczone we właściwej pozycji.

4. Wciągnij pończochę na nogi, przy jednoczesnym odwinięciu ją na prawą stronę. Wszystkie kroki wykonuj powoli i delikatnie, aby uniknąć zaciągnięć i uszkodzeń.

5.Kiedy włożysz całą pończochę, wygładź fałdy, które ewentualnie powstały. Fałdy takie mogą powodować ucisk oraz dyskomfort.

Proces zdejmowania pończoch uciskowych może być równie ważny jak samo ich zakładanie. Musimy to robić w należyty sposób. Aby to zrobić musimy złapać za górną część, a kolejno po woli zdejmować ją w dół. Nie możemy na siłę ściągać tego typu produktów ponieważ grozi to ich uszkodzeniem.

Jeśli chodzi o produkty uciskowe o wyższej kompresji to może konieczne być użycie profesjonalnych rękawiczek z gumy lub też specjalnych przyrządów, które używane są w celu zakładania i zdejmowania wyrobów uciskowych.

W podobny sposób powinny być ubierane wyroby uciskowe marki Veera jak również wszystkich innych cenionych producentów produktów kompresyjnych.

Jak prać i suszyć pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy uciskowe należy regularne prać. Jednak trzeba to robić według zaleceń znajdujących się na opakowaniu produktu.

Odzież uciskową należy poddawać praniu ręcznemu w temp. 30-40 stopni Celsjusza. Do prania stosujemy tylko delikatne detergenty. Po praniu wyrobów uciskowych, należy je delikatnie ucisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wody.

Pończochy uciskowe przeciw żylakom absolutnie nie mogą być suszone w uszarkach, na grzejnikach czy być wystawiane na działanie promieni słonecznych.

Kiedy należy wymienić produkty uciskowe?

Z upływem czasu, nawet prawidłowo stosowane produkty uciskowe tracą swoje funkcje. Stają się pozaciągane, mają oczka. W takiej sytuacji należy zakupić kolejną parę. Produkty uciskowe powinny być stosowane minimum co pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *