Biznes, Ekonomia

Główne parametry felg samochodowych – co oznaczają?

Posted On 24 stycznia, 2022 at 11:20 am by / No Comments

Zamierzasz kupić felgi, ale nie wiesz, co oznaczają ich parametry? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące ich doboru!

Parametry felg samochodowych

Aby wybrać odpowiednie felgi samochodowe, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych:

1. Średnica
Średnica określana jest również jako rozmiar felgi. Podawana jest w calach, na przykład może mieć ona 14, 15, 16, 17 czy 18 cali w zależności od wielkości kół.

Parametr ten dobierany jest indywidualnie do samochodu. Średnica felgi samochodowej musi pokrywać się ze średnicą opony.

2. Szerokość
Drugi ważny parametr opisujący felgi samochodowe to ich szerokość. Odnosi się on do odległości pomiędzy przednim a tylnym brzegiem obręczy i również podawany jest w calach.

Najczęściej szerokość felgi podawana jest w jej oznaczeniu jako pierwszy parametr. Szerokość felg może być taka sama jak szerokość opon, ale też nieco mniejsza lub większa.

3. Osadzenie ET
To parametr odnoszący się do głębokości osadzenia felgi w nadkolu, inaczej offsetu. Może być dodani albo ujemny. Osadzenie felgi dobiera się według wskazań producenta pojazdu.

4. Rozstaw śrub
Rozstaw otworów mocujących czy śrub zależny jest od budowy piasty pojazdu. Felgi samochodowe dostępne są w wielu wariantach rozstawu – dla 4, 5, 6 otworów montażowych.

5. Otwór centralny
To parametr także powiązany z piastą samochodu, dlatego musi być do niego dopasowany.

Jak łatwiej dobrać felgi do samochodu?

Gdy nie wiesz, jakie dokładnie felgi do aut terenowych będą pasowały do Twojego samochodu, możesz skorzystać z internetowych konfiguratorów felg. Po wprowadzeniu do nich informacji o pojeździe lub używanych oponach wskażą, jakie obręcze można w nim zastosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *