Czas wolny

Rękodzieło – jak założyć własną firmę?

Posted On 11 grudnia, 2020 at 2:04 pm by / No Comments

Rękodzieło cieszy się niezmiennie popularnością, a niepowtarzalne i oryginalne produkty od lat przyciągają koneserów produktów hand made. Wśród rękodzielników jest coraz więcej amatorów, którzy decydują się wykorzystać swoje umiejętności, by stworzyć własny biznes.

Hobby połączone z biznesem

Produkty hand made od zawsze cieszyły się popularnością w naszym kraju. Lubimy rzeczy oryginalne i niepowtarzalne. Dlatego wielu ludzi postanowiło wykorzystać swoje pasje, by stworzyć własną firmą. To doskonały sposób, by połączyć zarobek z hobby. Jak więc zacząć legalnie zarabiać na hand made?

Jak założyć firmę z rękodziełem?

W pierwszej kolejności należy założyć działalność gospodarczą. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka narażenia się „skarbówce”. Każda forma zarobków, czy to stacjonarnie, czy przez Internet wymaga bowiem zgłoszenia we właściwej instytucji, co wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownych podatków. Kolejny obowiązek, który spada na rękodzielnika to składki ZUS. W tym celu w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy zgłosić zaistniałą sytuację w ZUS. Pozwoli to na uzyskanie nie tylko składki zdrowotnej, ale również emerytalnej i rentowej. Warto w tym przypadku skorzystać z preferencyjnych składek, które znacznie odciążą budżet przyszłej firmy.
Kolejny etap to wybór formy opodatkowania. Zasady ogólne, podatek liniowy, karta podatkowa czy inna forma. Ta decyzja należy już do podatnika.
Aby zminimalizować koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej można samodzielnie prowadzić wszelką księgowość. Należy bowiem zaznaczyć, że początki rękodzielnika to często mnóstwo opłat i kosztów.

Rękodzieło to nie tylko pasja, ale również sposób na zarobek. W takiej sytuacji najlepiej założyć własną działalność, by nie narazić się na ryzyko kar ze strony Urzędu Skarbowego. Należy jednak mieć na uwadze, że początki własnej firmy są często trudne, dlatego należy wnikliwie przeanalizować zarówno wszelkie koszty, jak również możliwość uzyskania konkretnych zysków.

Artykuł powstał we współpracy z https://mmhandmade.pl // mmhandmade.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *