Praca i zlecenia

Prowadzenie działalności gospodarczej w Norwegii

Posted On 28 października, 2019 at 7:49 am by / No Comments

Wiele osób pracujących w Norwegii decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że prowadzenie firmy w tym kraju i samo jej założenie wcale nie jest skomplikowane. W Norwegii bardzo wiele spraw można załatwić przez internet. Podobnie jest z założeniem firmy, które w formie elektronicznej nie powinno trwać dłużej niż 4 dni.

Firma w Norwegii

Osoby, które chcą podjąć się prowadzenia firmy w Norwegii powinny cieszyć się znajomością oraz umiejętnością interpretacji obowiązujących przepisów. Niestety, w tym kraju zmieniają się one dość dynamicznie, dlatego zawsze warto trzymać rękę na pulsie, by nie płacić za błędy. Jeśli chodzi o księgowość, nic nie stoi na przeszkodzie, by prowadzić ją samemu. Prawo nie narzuca obowiązku zatrudnienia zewnętrznego biura księgowego. Jeśli jednak potencjalny właściciel firmy niekoniecznie dobrze czuję się w finansach, korzystnym dla niego rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistów.

Podatki w Norwegii

Podatek dochodowy w Norwegii wynosi 22%, właściciel firmy zobowiązany jest także do opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne, która wynosi 11,4%. Przepisy norweskie głoszą, że właściciel firmy na początku roku musi zadeklarować przewidywany dochód, według którego Urząd Skarbowy oblicza wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczka ta jest płatna czterech ratach. Jeśli dochody firmy w ciągu jednego roku przekroczyły 50000 koron norweskich, firma musi zostać zgłoszona do rejestru VAT. Podatek VAT obliczany jest według czterech stawek, które wynoszą kolejno 25%, 15%, 12%. Deklarację VAT można składać w formie elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *