Zdrowie

Protezy kończyn dolnych – rodzaje i materiały

Posted On 28 maja, 2019 at 1:07 pm by / 1 Comment

Amputacja nogi

Utrata nogi dla większości ludzi jest sytuacją tragiczną, ponieważ koszt zakupu doskonale dopasowanej protezy jest bardzo duży i dla przeciętnego człowieka zwykle nieosiągalny. NFZ refunduje tylko część kosztów i jest to zwykle kwota wysokości od 3000 do 5000 zł, za którą można zakupić podstawową protezę, która jednak nie umożliwia zbyt dużego zakresu poruszania się. Proteza nogi, która będzie funkcjonować bez zarzutu będąc nieocenioną pomocą w codziennym życiu będzie kosztowała kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Materiał wykonania protezy

Najlepsze protezy kończyn dolnych wykonane są z włókna węglowego, który posiada szereg właściwości świetnie ułatwiających funkcjonowanie ze sztuczną nogą. Przede wszystkim możliwość używania protezy bez względu na wagę i aktywność fizyczną pacjenta oraz rodzaj protezy (częściowa lub pełna).

Ciekawostką jest fakt, że włókno węglowe ma właściwości magazynujące i oddające wytworzoną podczas chodu energię – dzięki temu własnie zakres stosowania protez wykonanych z tego materiału jest tak szeroki.

Rodzaje protez kończyn dolnych

Zarówno proteza ramienia, jak i proteza nogi może wyglądać bardzo różnie w zależności od amputowanej części kończyny. Kończyna może być stworzona w całości, albo też tylko częściowo.

Protezy stóp mogą wypełniać brakujące elementy, takie jak na przykład palce lub w całości je zastępować. Dla osób starszych proponowane są protezy jednoosiowe, sztywne, które stworzone z lekkich materiałów są wystarczająco wytrzymałe, żeby przyjąć na siebie znaczne obciążenia. Osoby aktywne fizycznie powinny mieć protezy SACH.

Protezy podudzia, stawy kolanowego, biodra – to tylko niektóre możliwe elementy nóg, które można zastąpić protezą. Pokrycie mechanicznych elementów warstwą kosmetyczną sprawi, że będzie ona mogła imitować skórę. Indywidualne dopasowanie protezy pozwala uwzględnić odcień skóry i jej indywidualne przebarwienia, a nawet owłosienie, które pozwoli na zwiększenie realności wyglądu.

One thought on “Protezy kończyn dolnych – rodzaje i materiały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *