Czas wolny

Napoje izotoniczne

Posted On 10 stycznia, 2020 at 9:56 am by / No Comments

Napoje izotoniczne są niezbędnym wyposażeniem każdego sportowca. Każdy, to uprawia sport doskonale wie, że napoje izotoniczne pozwalają na prawidłowe utrzymanie wszystkich elektrolitów w organizmie, które to wypłukiwane są i wydalane wraz z potem w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Specjalnie przygotowane dla sportowców napoje izotoniczne są pełne witamin i składników mineralnych, a także niewielkich ilości węglowodanów. Każdy, kto chce rozważnie uprawiać jakikolwiek sport powinien zapoznać się z tym, co dają napoje izotoniczne.

Niezastąpione napoje izotoniczne dla sportowców

Jeżeli zastanawiasz się co dają napoje izotoniczne, to warto tu wspomnieć, że głównym zadaniem jest utrzymywanie właściwego poziomu elektrolitów, makroelementów w naszym organizmie, które to wypłukiwane są wraz z potem podczas uprawiania sportu. Co więcej tego typu napoje odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego wszystkich płynów ustrojowych, dzięki czemu te szybko i skutecznie nawadniają organizm, a także pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie ważnych składników, w tym minerałów i węglowodanów.

Jakie napoje izotoniczne warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie napoje izotoniczne warto kupić, to zawsze najlepiej szukać jest takich, które w swoim składzie mają najlepsze składniki w tym sód. Sód jest bardzo ważny do utrzymaniu równowagi elektrolitów w trakcie wysiłku fizycznego, to właśnie on pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Oprócz wody w napojach izotonicznych warto szukać również potasu, który to z kolei bierze udział w wielu procesach. Jest on niezbędny są do prawidłowego funkcjonowania naszego układu mięśniowego, a także układu nerwowego. Ponadto ważnymi składnikami izotoników jest magnez i wapń, które to są niezbędne do prawidłowej pracy układu mięśniowego i nerwowego, a co więcej magnez uczestniczy też w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Obowiązkowymi składnikami izotoników są też wspomniane węglowodany, które są łatwo przyswajalne, a tu najczęściej znajduje się glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza lub maltodekstryna. Są one źródłem energii i sprawiają, że organizm jest zdolny do większych wysiłków. Co więcej węglowodany w połączeniu z sodem zwiększają wchłanianie wody. Warto czytać etykiety izotoników, ponieważ te, w których znajduje się bardzo dużo węglowodanów, są zwykle mniej skuteczne w nawadnianiu organizmu.

Jak pić napoje izotoniczne?

.

By napoje izotoniczne prawidłowo zadziałały, należy pić je małymi łykami, bardzo wolno. Nie należy też pić płynów zimnych, tylko lekko schłodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *