Biznes, Ekonomia

Czy torba plastikowa naprawdę jest tak szkodliwa?

Posted On 1 marca, 2022 at 9:14 am by / No Comments

Rozkładanie plastikowej torby na zakupy może zająć dziesiątki lat. Dlatego ich liczba jest ograniczana przez rząd w trosce o ochronę naszego środowiska. Coraz powszechniejsze stają się bawełniane torby na zakupy. Są łatwe i tanie w masowej produkcji, dlatego są tak popularne; warto jednak zastanowić się, czy na dłuższą metę nie wyrządzają więcej szkody niż pożytku.

Należy ograniczyć użycie plastiku

Plastik to bardzo powszechny materiał jeśli chodzi o produkcję toreb plastikowych na zakupy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że UE robi wszystko żeby ograniczyć zużycie tego materiału, wprowadzając do sklepów reklamówki plastikowe, za które trzeba płacić. Bardzo wysokie ceny mają na celu zniechęcenie ludzi do ich używania. Torby materiałowe wydają się być lepszym rozwiązaniem pod względem redukcji odpadów. Jedną z ich głównych zalet jest to, że mogą być używane wielokrotnie.

Podobno płócienne torby na zakupy nie są wcale tak lepszym rozwiązaniem jak się mówi. Ostatnie badania szacują, że płócienna torba powinna być używana przeszło 130 razy, aby mogła zostać uznana za mniej szkodliwą niż torby wykonane z plastiku. Tylko w takiej sytuacji możemy dzięki bawełnianym torbom zminimalizować wpływ na efekt cieplarniany.

Jaką rolę pełnią torby ekologiczne?

Wspomniane wcześniej badania mogą wywołać w Nas wiele pyta. W takim razie, jeżeli torby wykonane z materiału nie są tak doskonałym produktem jak myśleliśmy to czy powinniśmy z nich zrezygnować? Absolutnie. Myślę, że płócienna torba na zakupy nadal wydaje się lepszą opcją niż plastikowa. W przeprowadzonych badaniach wzięto pod uwagę jedynie długość życia określonych materiałów. Nie da się wybrać jednego dobrego rozwiązania. Ekologiczne torby bawełniane rozkładają się szybciej niż plastikowe, ale ich produkcja odbywa się przy wyższym użyciu surowców pochodzenia naturalnego.

Papierowe torby na zakupy również, aby mogły zostać wykonane trzeba dopuścić się wycinki drzew. To też nie wpływa korzystnie na nasze środowisko naturalne. Jak długo rozkłada się torba wykonana z papieru? Materiał ten bardzo szybko się rozkłada w środowisku jednak jego przygotowanie związane jest to bardzo dużymi stratami.

Jakie plusy posiadają torby wykonane z materiałów

Jak wspominaliśmy wcześniej, torby materiałowe muszą być użyte minimum 130 razy, aby mogły zostać uznane za bardziej opłacalne niż torby plastikowe. Jeśli chodzimy na zakupy każdego dnia, nie będzie to zbyt skomplikowane. Torby na zakupy z tkaniny mogą być używane przez długi czas, co oznacza, że nie są tylko jednorazowym zakupem. Aby przyczynić się do ochrony środowiska nie powinniśmy ich zbyt często wymieniać. Zaleca się, aby bawełniane torby na zakupy starczyły na około 4-6 miesięcy. Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania takiej torby. Torby ekologiczne z nadrukiem na zakupy mogą być z Nami dłużej, jeśli zostały wykonane z trwałego materiału. Dobry producent toreb ekologicznych gwarantuje, swoim klientom nie tylko szeroki wybór wzornictwa, ale także wysoką jakość produktu.

Kupując torby na zakupy z tkaniny, upewnij się, że są one wykonane z trwałego materiału. Ważne jest również ich wykonanie. Torby ekologiczne powinny być wykonane z mocnymi uchwytami, tak aby podczas noszenia w nich ciężkich zakupów nie zerwały się. Dodatkowo tego typu torby są doskonałe w utrzymaniu czystości, bez problemu można je wyczyścić ręcznie lub w pralce. Taka torba materiałowa doskonale sprawdzi się robiąc zakupy w markecie czy idąc po warzywa na stragan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *