Ogród

Rośliny formowane w ogrodzie – rodzaje i zastosowanie

Posted On 23 czerwca, 2021 at 7:18 am by / 1 Comment

Wiele krzewów i drzew rosnących w ogrodach można formować. Także można kupić gotowe rośliny o efektownych kształtach. Co wybrać do swojego ogrodu marzeń?

Rodzaje roślin formowanych

Ozdobne rośliny formowane powstają głównie z krzewów i drzew iglastych i liściastych. Poprzez odpowiednie przycinanie można nadać im niebanalny wygląd, by stały się niecodzienną dekoracją ogrodu.

Wśród gatunków najlepiej nadających się do formowania znajdują się:
– żywotniki
– cisy
– cyprysiki
– bukszpany
– modrzewie
– jałowce
– sosny
– ligustry

Formowane rośliny ozdobne mogą przybierać różnorodne kształty, na przykład mogą mieć formę kuli, stożka, spirali. Popularne są także żywopłoty o różnych wysokościach. Te niskie mogą tworzyć złożone ornamenty znane z ogrodów w stylu francuskim. Do roślin formowanych zaliczane są także orientalne drzewka bonsai.

Rośliny formowane – jak wykorzystać je w ogrodzie?

Swój ogród marzeń można zaaranżować na wiele sposobów. Jednym z nich może być wykorzystanie krzewów i drzew formowanych. Jak posłużyć się nimi przy tworzeniu niebanalnego Ogrody Kołakowscy?

Rośliny formowane w żywopłoty bardzo dobrze nadają się do ogrodzenia działki i do tworzenia w jej ramach ciągów komunikacyjnych. Z kolei wyniosłe rośliny ozdobne najlepiej wyglądają jako solitery – pojedyncze okazy albo w większych grupach.

Ozdobne rośliny formowane mogą być też sadzone w donicach. Nadają się wtedy do ustawienia przy wejściu do budynku, na balkon lub na taras. Mogą tworzyć wtedy stylowe przestrzenie w nowoczesnym, tradycyjnym lub orientalnym stylu.

One thought on “Rośliny formowane w ogrodzie – rodzaje i zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *