Rozrywka i zabawa

Krótka Historia Filmu Dokumentalnego

Posted On 18 stycznia, 2018 at 12:07 pm by / No Comments

Za pierwsze filmy dokumentalne uznawane są doświadczenia naukowe Thomasa Edisona. Według oficjalnych źródeł na ich początek wyznacza się 1985 rok. Ich pierwszymi twórcami było francuskie rodzeństwo Lumière złożone z dwóch braci – Augusta oraz Louis’a, którym przypisuje się wynalezienie kinematografu. Ich pierwszy film zajmował się pokazywaniem życia codziennego jednocześnie ukazując widzom informacje nt. otaczającego ich świata. Z biegiem czasu ich kolejne produkcje przenosiły się w różne miejsca i pokazywały coraz nowsze rzeczy.
Z upływem kolejnych lat filmy dokumentalne docierały do coraz szerszego grona odbiorców, któremu pokazywali nowe, rzadko spotykane rzeczy. Skupiały się one nie tylko na zachowaniach ludzi ale też zwierząt, nawiązywały do wątków historycznych, a nawet stawały się ważnym elementem propagandy społecznej, jak to było w przypadku ZSRR.
Wraz z nadejściem lat siedemdziesiątych film dokumentalny stał się czymś normalnym i ogólnodostępnym. Stał się on na tyle powszechny, że zaczął być puszczany w telewizji. Kroniki zostały zepchnięte na boczny tor przez reportaże dziennikarskie, a w obrębie telewizji coraz bardziej popularne stały się wywiady publicystyczne i seriale dokumentalne, które dotyczyły coraz nowszych oraz istotniejszych problemów czy też historii. Rodzaj ten stał się na tyle popularny, że obecnie najlepsze filmy dokumentalne posiadają własne nagrody i kategorie w najpopularniejszych i najbardziej szanowanych galach filmowych np. OSCAR. Dziedzina ta pokazuje jak za pomocą niskiego budżetu (nie zawsze!) można nakręcić film, który zaciekawi miliony.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy dokumentalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *