Okazje nieruchomości

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania? Kiedy trzeba go zapłacić?

Posted On 11 marca, 2021 at 8:56 am by / No Comments

Opłacenie podatku od sprzedaży nieruchomości mieszkalnej może być dodatkowym obciążeniem przy transakcji. Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania? Kiedy konieczne jest jego opłacenie?

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości Katowice, na przykład mieszkania czy domu, jest rodzajem podatku dochodowego. Jest on naliczany przy sprzedaży nieruchomości i przy spełnieniu określonych kryteriów.

Wysokość, jaką ma podatek od sprzedaży nieruchomości, to 19 proc. od dochodu. Zatem nie nalicza się go od całej wartości nieruchomości, lecz od osiągniętego przy sprzedaży zysku. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja otrzymania nieruchomości w darowiźnie lub spadku, gdy cała nieruchomość stanowi dochód.

Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Według przepisów podatek od sprzedaży mieszkania, domu i pozostałych typów nieruchomości trzeba zapłacić wtedy, gdy transakcję realizuje się przed upływem 5 lat podatkowych od dokonania zakupu tej nieruchomości.

Lata podatkowe liczą się od końca roku kalendarzowego, dlatego wtedy, gdy mieszkanie było kupione w 2015 roku, bez podatku można sprzedać je w 2021 roku.

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości

Można uzyskać zwolnienie i nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości. Jest ono dostępne po sprzedaży po 5 latach podatkowych lub też wcześniej, gdy kwotę uzyskaną z transakcji przeznaczy się na tzw. własne cele mieszkaniowe.

Do własnych celów mieszkaniowych zaliczane są między innymi: zakup nowego mieszkania, domu, działki, budowa domu, modernizacja, remont. Należy zrobić to w terminie 3 lat podatkowych od transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *