Usługi i Firma

Filtracja w przemyśle. Jakie znaczenie mają filtry przemysłowe?

Posted On 1 września, 2020 at 8:17 am by / No Comments

Przemysł spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny, motoryzacyjny, wydobywczy czy paliwowy – to tylko wybrane branże, w których stosuje się filtry przemysłowe. Dobór odpowiednich typów filtrów ma wtedy szczególne znaczenie, aby realizowane procesy przebiegały bez zakłóceń.

Znaczenie filtracji w przemyśle

Filtracja jest procesem polegającym na separacji ciał stałych o różnej wielkości od cieczy i od gazów. Jej celem jest odpowiednie oczyszczenie mediów i przygotowanie ich do dalszego wykorzystania, na przykład wody, powietrza.

W branżach, w których procesom przemysłowym poddawane są media wymagające filtracji, stosuje się specjalistyczne filtry przemysłowe. Są to elementy wyróżniające się różnym stopniem separacji ciał stałych. Najczęściej wykonane są z metalu, a także z włóknin z tworzyw sztucznych. Filtry umieszczane są w obudowach filtracyjnych.

Różne warianty filtrów przemysłowych

Ze względu na mnogość zastosowań filtry przemysłowe dostępne są w wielu wariantach, przez co można dopasować je indywidualnie do konkretnego przeznaczenia.

Wybrane rodzaje filtrów stosowanych w przemyśle:
– worki filtracyjne,
– świece filtracyjne,
– filtry workowe,
– filtry dyskowe,
– filtry koszowe,
– sączki membranowe.

Dla optymalnych efektów najczęściej stosuje się wielostopniowe systemy filtracyjne, które pozwalają na uzyskanie maksymalnej skuteczności w usunięciu cząstek zagrażających procesom przemysłowym.

Filtry przemysłowe – ważna skuteczność

Kluczowym parametrem filtrów przemysłowych jest ich skuteczność. Skutecznością filtrów nazywa się ich zdolność do zatrzymywania najmniejszych ciał stałych. Odnosi się ona też do ilości zatrzymywanych ciał stałych.

Najwyższą efektywność pracy zapewniają tak zwane filtry przemysłowe absolutne, które zatrzymują cząstki w niemalże 100%. Dzięki temu można uzyskać najwyższy stopień czystości stosowanych mediów.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów istotne jest także systematyczne wymienianie filtrów – tylko wtedy, gdy będą one działały sprawnie, mogą zapewnić właściwy przebieg realizowanych procesów przemysłowych.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.filtrowanie.com.pl // www.filtrowanie.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *