Zdrowie

Cukrzyca – jak ją rozpoznać? Objawy i badania diagnostyczne

Posted On 29 kwietnia, 2022 at 11:53 am by / No Comments

Pod pojęciem cukrzycy mieści się grupa schorzeń, która dotyczy nieprawidłowego metabolizowania węglowodanów. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy – 1 i 2. Jakie są objawy tej choroby i jak się ją diagnozuje? Artykuł napisany przy współpracy z Diabetyk24.pl – sklep dla diabetyków z możliwością refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadamy wszystkie niezbędne urządzenia do leczenia i profilaktyki cukrzycy oraz jej powikłań. Sprzedajemy glukometry, lancety, paski testowe, pompy, strzykawki insulinowe, glukometry,  i inne artykuły potrzebne do samodzielnego monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Czym jest cukrzyca?

Schorzenie jak cukrzyca charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem cukru – glukozy we krwi, czyli inaczej hiperglikemią. Wynika to z zaburzeń metabolizmu cukrów.

Wyróżnia się poniższe typy cukrzycy:
– Cukrzyca typu 1 – choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do niszczenia trzustki przez organizm. Występuje rzadziej.
– Cukrzyca typu 2 – pojawia się na skutek niezdrowego stylu życia, w tym nieprawidłowej diety i braku ruchu. Częściej dotyka osób otyłych, z nadwagą.

Objawy cukrzycy

W dolegliwościach jak cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 objawy są zasadniczo podobne do siebie. Do głównych symptomów tych dolegliwości zaliczane są:
– senność
– duże pragnienie
– częste oddawanie moczu
– chudnięcie
– suchość w ustach
– rozdrażnienie

Ponadto przy cukrzycy typu 2 częściej występują objawy skórne, na przykład problemy z gojeniem się ran, zakażenia skóry.

Cukrzyca typu 2 zwykle dotyka osób dorosłych. Natomiast przy schorzeniu jak cukrzyca typu 1 objawy zwykle pojawiają się u młodszych osób, w wieku dziecięcym albo nastoletnim.

Cukrzyca – badania diagnostyczne

Żeby ocenić, czy przyczyną dolegliwości jest cukrzyca, wykonuje się badania diagnostyczne.

Podstawowym badaniem jest pomiar poziomu cukru – glukozy we krwi. W tym celu można też zastosować glukometr. Bada się też ilość hemoglobiny glikowanej HbA1C, która pokazuje poziomy glukozy w przeszłości.

Żeby dowiedzieć się, z jakim typem cukrzycy ma się do czynienia, przeprowadza się badanie przeciwciał przeciw wyspom trzustkowym. Są one obecne u chorych, u których występuje cukrzyca typu 1, natomiast przy cukrzycy typu 2 przeciwciała są nieobecne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *