Terapia pompą insulinową
Cukrzyca
Cukrzyca tak jak wiele innych chorób posiada kilka typów, z czego nie wszystkie są podatne na podawanie insuliny. Te osoby, które mają szczęście w nieszczęściu i są podatne na insulinę mogą poddać się terapii polegającej na używaniu pompy insulinowej. Terapia ta potrzebuje dwóch elementów, które muszą być na bieżąco zakupywane – są to zbiorniczki i wkłucia potrzebne do aplikacji insuliny. Na szczęście system NFZ refunduje część tych elementów.
Zbiorniki i wkłucia
Pojemnik na insulinę to strzykawki, które po zainstalowaniu w nich wkłucia służą do bezpośredniego podania dożylnego insuliny do organizmu. Przelewana ze sterylnie zamkniętej fiolki insulina przy pomocy systemu pompy insulinowej podawana jest do zbiorniczka, który po kilku chwilach gotowy jest do aplikacji dożylnej.
Każdorazowo zbiorniczek taki powinien być utylizowany, a do następnej aplikacji używany musi być już nowy.
Zbiornik na insulinę Medtronic zapewnia szybkie i efektywne napełnianie go przy jednoczesnej łatwości w obsłudze. Zaokrąglony kształt zbiorniczka jest tak zaprojektowany po to, aby zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza, które mogłyby powstać przy przepychaniu insuliny z fiolki.
Pompy insulinowe
Pompa jest urządzeniem, które działa wzorując się na pracy trzustki. Można w niej zwykle ustawić kilka programów, które ustawia się w zależności od potrzeb – może to być program weekendowy, na treningi lub na co dzień.
Pompy insulinowe aplikują insulinę do organizmu według indywidualnych potrzeb pacjenta – dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i zainstalowanym czujnikom zapobiegają hiperglikemii i w razie potrzeby aplikuję większe dawki insuliny.
Korzystanie z pompy insulinowej sprawia, że w rezultacie w ciągu doby przyjmuje się tej insuliny zdecydowanie mniej, co jest niezwykle korzystne dla organizmu. W ciągu doby nie powinno się przekraczać dawki jaką jest jednak jednostka na jeden kilogram masy ciała leczonego na cukrzycę pacjenta. Pompa insulinowa dba o zastosowanie się do wszystkich zasad.