Biznes, Ekonomia

Firma w Szwecji – działalność jednoosobowa czy spółka?

Posted On 24 grudnia, 2021 at 6:21 pm by / No Comments

Założenie działalności gospodarczej w Szwecji możliwe jest także przez Polaków. Jaką firmę otworzyć w Szwecji? O czym trzeba pamiętać przy jej zakładaniu jako obcokrajowiec?

Jak założyć firmę w Szwecji?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby założyć swoją działalność w Szwecji, jest wybór formy jej prowadzenia. Jakie możliwości mają do dyspozycji osoby, które pragną rozpocząć własny biznes?

Firma w Szwecji najczęściej zakładana jest jako działalność jednoosobowa, która sprawdza się także w przypadku samozatrudnienia. Druga opcja to spółki, które mogą być założone w różnych wariantach.

W zależności od wybranej formy działalności jest ona zakładana w inny sposób, nakładane są na nią także inne podatki w Szwecji. Czym różni się działalność jednoosobowa od spółki w Szwecji?

Działalność jednoosobowa w Szwecji

Enskild nӓringsidkare to inaczej jednoosobowa firma w Szwecji. Aby ją otworzyć, należy złożyć odpowiedni wniosek, dodać do niego załączniki, a potem opłacić założenie działalności. Po 2-6 tygodniach zostanie ona otwarta.

Jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć prowadzoną księgowość, lecz w tym przypadku podatki rozlicza się tak jak podatki od osób fizycznych.

Spółka w Szwecji

Biznes w Szwecji może być także założony jako spółka, gdy ma prowadzić go dwóch lub większa liczba wspólników. Najczęściej zakładane są spółki cywilne i handlowe, a także dostępne są spółki komandytowe i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z założeniem oraz z prowadzeniem spółki w Szwecji związane są określone obowiązki. Konieczne jest między innymi wniesienie kapitału zakładowego, którego wysokość jest zależna od rodzaju wybranej spółki. Spółki płacą również inne podatki w Szwecji.

Zarówno osoby prowadzące działalność jednoosobową, jak i spółki muszą prowadzić księgowość, opłacać składki i rozliczać podatki w Szwecji. Wsparcie w tym zakresie oferują biura rachunkowe – wybrane z nich prowadzą też obsługę w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *